Board of Trustees

Peter T. Young
President

Wendy Rice Peterson
Secretary

McKibbin Mist
Treasurer

Christopher Cook
Juliette M. Cooke
Paul A. Dahlquist, Ph.D.
Patricia M. Godfrey
Lucy Gospodnetich
Rev. David Hirano, Ph.D.
James F. Hunnewell, Jr. AIA
John Kalei Laimana, Jr.
Kenneth Makuakāne
Lindsay N. Mist
Lucas P. K. Morgan, Ph.D.
Patricia Morgan
Kahu Francine Palama, Ph.D.
Sarah M. Richards
Puchi Romig
Curt Sharp

Executive Director
Neal V. Hitch

Peter T. Young 
President

Wendy Rice Peterson
Secretary

R. McKibbin Mist
Treasurer

Frank Brandt (resigned)
Christopher Cook
Juliette M. Cooke
Paul A. Dahlquist, Ph.D.
Richard Emery
Patricia M. Godfrey
Lucy Gospodnetich
Sherman Hee
Rev. David Hirano, Ph.D.
James F. Hunnewell, Jr. AIA
John Kalei Laimana, Jr.
Kenneth Makuakāne
Lindsay N. Mist
Lucas P. K. Morgan, Ph.D.
Patricia Morgan
Kahu Francine Palama, Ph.D.
Sarah M. Richards
Puchi Romig
Curt Sharp

Executive Director
Neal V. Hitch

Elected for a first three-year term:
• Frank Brandt (resigned in 2019)
• Chris Cook
• Patricia Godfrey
• Lucy Gospodnetich
• Patricia Morgan
• Curt Sharp
Re-elected were:
• Puchi Romig was re-elected for her second three-year term.
• Peter T. Young was re-elected for his third three-year term.

Executive Committee

  • Peter Young, President
  • Wendy Rice Peterson, Secretary
  • McKibbin Mist, Treasurer
  • Juliette Cooke, Cemetery and Society Relations, Chair
  • Puchi Romig, Development Chair
  • Fran Palama, Facilities and Collections, Chair
  • John Laimana, Governance Chair
  • Lindsay Mist, Marketing Chair

 

Finance Committee

  • McKibbin Mist, Chair
  • Paul Dahlquist
  • Patricia Morgan

 

Cemetery and Society Relations Committee

  • Juliette Cooke, Chair
  • Wendy Rice Peterson
  • Pat Godfrey
  • Lucy Gospodnetich

 

Facilities and Collections Committee

  • Fran Palama, Chair
  • Paul Dahlquist
  • Patricia Morgan
  • Jim Hunnewell

 

Governance Committee

  • John K. Laimana, Jr., Chair
  • Sarah Richards


Marketing Committee

  • Lindsay Mist, Chair
  • Wendy Rice Peterson
  • Chris Cook
  • Curt Sharp
  • Lucas Morgan
  • Peter T. Young

 

Bicentennial Advisory Subcommittee

  • Fran Palama, Co-Chair
  • Peter T. Young, Co-Chair
  • Wendy Rice Peterson (Maui Coordinator)
  • Paul Dahlquist (Big Island Coordinator)
  • Chris Cook, (Kauai Coordinator)
  • John Kalei Laimana, Jr.
  • Ken Makuakane
  • David Hirano
  • Jim Hunnewell
  • Patricia Godfrey
  • Lucy Gospodnetich
  • Patricia Morgan
  • Curt Sharp
  • Barb Morgan (Public Advisory)

 

Huaka`i Advisory Subcommittee

  • Puchi Romig
  • Sarah Richards
  • Curt Sharp
  • Community Members